Hypotéka půjčka na bydlení, vše co by jste měli vědět a na co se připravit

Tomáš Rohlena - 11.05.2024 09:05:11

Hypotéka půjčka na bydlení, vše co by jste měli vědět a na co se připravit Zdroj: Depositephotos.com
Mexc
Mexc
Vytvoř si účet na kryptoburze MEXC a a získej slevu 10% na poplatky ještě dnes.

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který je poskytován na základě zástavy nemovitosti. Jedná se o populární způsob financování nákupu nemovitosti nebo jejího rekonstrukce či výstavby. Při sjednání hypotéky většinou získáme provozní prostředky na základě zajištění nemovitostí, kterou si chceme koupit nebo již vlastníme.

Při sjednávání hypotéky je důležité zvážit několik faktorů, jako je úroková sazba, doba splácení nebo možnosti doplácení hypotéky předčasně, aby byly splátky co nejlépe přizpůsobeny vašim finančním možnostem. Hypoteční úvěry lze získat od bankovních i nebankovních institucí, které mohou mít různá úvěrová kritéria a podmínky.

Mnoho lidí v České republice využívá hypotéku jako klíčový nástroj pro své bydlení a investice do nemovitostí. Tento typ úvěru poskytuje možnost financovat nemovitost, aniž by bylo nutné nový dům nebo byt celý uhradit z vlastních prostředků. Výhodné je použít jako základ hypotéky stavební spoření, pokud jste využili před hypotékou možnosti ukládat úspory.

Základy hypotéky

Co je hypotéka

Hypotéka je úvěr poskytovaný na základě zajištění nemovitostí. Při uzavření hypotéky si žadatel půjčuje peníze na nákup nebo rekonstrukci nemovitosti, která poté slouží jako zástava pro zajištění půjčených peněz. Hypotéky mají delší dobu splácení a během této doby je dlužník povinen hradit pravidelné splátky, které zahrnují částku jistiny a úrok.

Úrok je náklad, který dlužník platí za používání peněz poskytnutých úvěrem. Výše úrokové sazby je dána úvěrovým rizikem a ekonomickým vývojem. Je důležité pochopit, že úrok tvoří významnou část nákladů spojených s hypotékou.

Typy hypoték

Hypotéky lze rozdělit do několika základních kategorií:

 • Klasická hypotéka - Jedná se o nejběžnější typ. Při klasické hypotéce si klient půjčuje peníze na určitý počet let (nejčastěji 20-30), během kterých je povinen hradit pravidelné splátky zahrnující úrok a část jistiny. Po uplynutí doby splácení je klientem splacena celá půjčená částka.
 • Americká hypotéka - U tohoto typu hypotéky klient po celou dobu splácení platí pouze úrok a celou částku jistiny splácí až na konci doby splácení. Americká hypotéka je vhodná pro klienty, kteří očekávají, že jejich příjmy porostou, nebo že v budoucnu získají dostatečné prostředky na splacení jistiny.

Na trhu je možné nalézt i další varianty hypoték, ale většina z nich je založena na jedné z výše uvedených kategorií. Při hledání vhodného typu hypotéky je důležité zvážit svou aktuální finanční situaci a očekávání do budoucna. Hypotéku bychom měli vnímat jako dlouhodobý závazek, a proto je velice důležité přistupovat k výběru toho správného úvěrového produktu s odpovídající opatrností.

Hypotéka - financování vaší nemovitosti

Podmínky získání hypotéky

Příjmové podmínky

Aby mohla banka posoudit žadatele o hypotéku, je důležité splnění určitých příjmových podmínek. V první řadě musí žadatel prokázat svůj pravidelný příjem. Pro zaměstnance se jedná o výpis z mzdy, zatímco pro OSVČ je to daňové přiznání.

 • Zaměstnanec: výpis z mzdy
 • OSVČ: daňové přiznání
 • Majitel firmy: Výsledovka a ziskovost společnosti

Zohledňuje se také dobrá bonita žadatele, která zahrnuje pravidelné splácení úvěrů a bezdlužnost vůči úřadům.

Hodnota nemovitosti

Další faktor, který banka zohledňuje při udělení hypotéky, je hodnota nemovitosti. Banka obvykle financuje kolem až 90 % hodnoty nemovitosti. Zjištění hodnoty nemovitosti probíhá pomocí znaleckého posudku.

Financování90 % hodnoty nemovitosti
Zjištění hodnotyZnalecký posudek

Požadované dokumenty

Banka požaduje různé dokumenty a doklady pro posouzení žádosti o hypotéku. Mezi nejčastější patří:

 1. Občanský průkaz
 2. Dokumenty o příjmu (výpis z mzdy, daňové přiznání)
 3. Znalecký posudek nemovitosti
 4. Doklady o splnění vkladu záložního práva

Je důležité předložit všechny požadované dokumenty pro hladký průběh žádosti o hypotéku.

Struktura a výdaje

Úrokové sazby

Úrokové sazby jsou jedním z nejdůležitějších aspektů při posuzování hypotéky. Tyto sazby ovlivňují celkovou částku, kterou budete muset zaplatit během doby trvání hypotéky. Úrokové sazby se mohou lišit v závislosti na typu hypotéky a délce fixace. Nejčastější typy úrokových sazeb jsou:

 • Fixní úroková sazba: Toto je pevná sazba, která se nemění během doby trvání fixace. Tento typ sazby je vhodný pro ty, kteří upřednostňují jistotu a stabilitu.
 • Variabilní úroková sazba: Tento typ sazby se může měnit v průběhu doby trvání hypotéky. Může být nižší než fixní sazba, ale vede k vyššímu riziku kolísání.

RPSN (roční procentní sazba nákladů) a RPMN (roční procentní míra nákladů) jsou dva další klíčové pojmy, které je třeba znát při porovnávání hypoték.

Měsíční splátky a fixace

Měsíční splátky se skládají z částky, kterou musíte splácet každý měsíc. Tato částka zahrnuje úroky a jistinu. Čím delší je doba fixace, tím stabilnější jsou vaše měsíční splátky, ale úroková sazba může být vyšší. Hodnoty měsíční splátky mohou výrazně ovlivnit váš životní styl a schopnost splácet jiné závazky.

Uvažujte o následujících faktorech při výběru fixace:

 1. Délka fixace: Fixace může být krátká, střední nebo dlouhá. Krátkodobá fixace obvykle nabízí nižší úrokové sazby, ale více rizika změn v úrocích.
 2. Flexibilita: Vyšší flexibilita umožňuje snazší změnu, pokud se vaše potřeby či životní situace změní.
 3. Celkové náklady: Existují náklady spojené s prodloužením nebo ukončením fixace, které je třeba zvážit.
Splátky hypotéky

Pojištění a poplatky

Kromě úrokových sazeb a měsíčních splátek je třeba zvážit také pojištění a poplatky. Hypotéky často vyžadují:

 • Pojištění nemovitosti: Kryje škody vzniklé požárem, povodní nebo jinými neštěstími.
 • Pojištění schopnosti splácet: Zajišťuje vám pokračování splácení hypotéky, pokud byste nebyli schopni splácet kvůli nemoci nebo ztrátě zaměstnání.
 • Poplatky spojené s hypotékou: Patří sem poplatky za vyřízení hypotéky, úvěrové riziko a poplatky za posouzení nemovitosti.

Při výběru hypotéky je důležité zohlednit veškeré náklady a ujistit se, že jsou pro vás splatné a řádně pochopené.

Možnosti a nabídka hypoték

Porovnání nabídek

Při vyhledávání vhodného hypotečního produktu je důležité porovnat nabídky různých bank a finančních institucí. To je možné provést buď samostatně, nebo za pomoci odborníka na hypotéky, který dokáže pochopit vaše potřeby a poradit vám správný produkt.

Mezi klíčové faktory, které je třeba porovnat, patří úroková sazbadélka splatnosti a  povinnost pojištění. Je možné, že jedna banka nabídne nižší úrokovou sazbu, zatímco jiná banka bude mít lepší podmínky pro pojištění a čerpání hypotéky.

BankaÚroková sazbaDélka splatnostiPojištění
Česká Spořitelna
Česká spořitelna
od 5,19 %až 30 letAno

Hypotéka pro specifické skupiny

Některé banky nabízejí speciální hypotheczející produkty pro různé cílové skupiny, jako jsou účelová hypotékaamerická hypotéka nebo hypotéka pro mladých. Tyto produkty se mohou lišit v podmínkách splácení nebo pojištění.

 • Účelová hypotéka je určena pro klienty, kteří chtějí financovat konkrétní investici, například bydlení nebo komerční nemovitost.
 • Americká hypotéka umožňuje klientům volně čerpat částku pro jakýkoli účel a splácet pouze úroky. Může být vhodná pro ty, kteří potřebují flexibilitu při financování rozličných projektů.
 • Hypotéka pro mladé je speciální produkt nabízený některými bankami pro mladé klienty (většinou do 35 let). Může nabízet lepší podmínky, jako například nižší úrokovou sazbu nebo delší dobu splatnosti.

Při hledání správného typu hypotéky je důležité zvažovat vlastní potřeby a nároky a přizpůsobit produkt příslušné skupině. V případě potřeby je dobré obrátit se na odborníka, který dokáže vyhodnotit, jaký typ hypotéky je pro vás nejvhodnější.

Proces schválení a čerpání

Schvalovací proces

Schvalovací proces hypotéky spočívá v posouzení žádosti o hypotéku u finanční instituce. Obvykle začíná nákup nemovitosti a sestavování dokumentace potřebné pro žádost o schválení hypotéky. K bankovním úředníkům se doručí potřebná dokumentace, mezi kterou patří:

 • Žádost o hypotéku
 • Doklad totožnosti
 • Potvrzení o příjmu

Banka poté vyhodnotí schválení hypotéky na základě údajů a rozhodne o poskytnutí úvěru. Tento proces může trvat několik dnů až týdnů.

Čerpání hypotéky

Jakmile je hypotéka schválena, může žadatel zahájit čerpání hypotéky. To zahrnuje podpis kúpna zmluva mezi prodávajícím a kupujícím, vklad nemovitosti do katastru a převod finančních prostředků od banky. Čerpání hypotéky je uzavřeno vyplacením posledního úvěru z finanční instituce.

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je proces, kdy žadatel uvažuje o změně termínů původní hypotéky s cílem snížit splátky nebo zkrátit dobu splácení. Refinancování může být možností, pokud došlo ke zlepšení úvěrového ratingu žadatele či poklesu úrokových sazeb na trhu.

Refinancování obvykle zahrnuje následující kroky:

 1. Přezkoumání současné hypotéky
 2. Porovnání s jinými možnostmi na trhu
 3. Kontaktování banky s návrhem nových podmínek
 4. Odsouhlasení a podepsání nové smlouvy

Při refinancování hypotéky je však důležité zvážit možné poplatky spojené s tímto procesem, jako například poplatky za předčasné splacení původní hypotéky.

Hypoteční kalkulačka

Často kladené otázky

Jak si mohu spočítat výši měsíční splátky hypotéky?

Měsíční splátku hypotéky si můžete spočítat pomocí hypoteční kalkulačky. Do kalkulačky zadáte údaje, jako je výše hypotéky, úroková sazba a doba splácení. Následně kalkulačka vypočte přibližnou výši měsíční splátky.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby u hypoték?

Aktuální úrokové sazby u hypoték se mohou lišit v závislosti na nabídce bank a na vaší kreditní situaci. Navštivte webové stránky jednotlivých bank pro přehled aktuálních úrokových sazeb nebo se obraťte na jejich zástupce.

Jaký je rozdíl mezi americkou hypotékou a klasickou hypotékou?

Americká hypotéka je typ hypotéky, kde se splácí pouze úroky až do konce doby splácení. Teprve pak je nutné splatit celou půjčenou částku. Klasická hypotéka naopak spočívá v pravidelném splácení úroků i půjčené částky.

Jaký je nejlepší způsob, jak porovnat nabídky hypoték od různých bank?

Nejlepší způsob porovnání nabídek hypoték je vyzkoušet několik hypotečních kalkulaček, které poskytují různé banky. Dále můžete porovnávat úrokové sazby, poplatky a další podmínky hypoték. Také mohou být užitečné recenze a hodnocení ostatních klientů nebo poradenství nezávislých hypotečních poradců.

BankaÚroková sazbaDélka splatnostiPojištění
Česká Spořitelna
Česká spořitelna
od 5,19 %až 30 letAno

Jaké dokumenty potřebuji k podání žádosti o hypotéku?

Při podání žádosti o hypotéku budete potřebovat řadu dokumentů, jako je občanský průkaz, potvrzení o příjmu, doklady o vlastnictví nemovitosti nebo smlouvy o převodu nemovitosti. Potřebné dokumenty se mohou lišit v závislosti na konkrétní bance a vaší individuální situaci.

Na co se zaměřit při výběru nejlepší hypoteční kalkulačky?

Při výběru hypoteční kalkulačky se zaměřte na jednoduchost použití, rychlost výpočtu a přesnost výsledků. Také je důležité, aby kalkulačka upozorňovala na poplatky, úrokové sazby a další podmínky, které mohou ovlivnit celkové náklady hypotéky.

eToro
eToro
Platforma nabízí sdílení cizích investičních strategií, investujte jako nejlepší a bez práce!
Sdílet na sociálních sítích:  

Komentáře k tématu Hypotéka půjčka na bydlení, vše co by jste měli vědět a na co se připravit

Tomáš Rohlena

⭐⭐⭐⭐⭐
15.5.2024 10:02

Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což představuje meziměsíční nárůst o pětinu a více než dvojnásobek oproti loňskému dubnu. Úrokové sazby klesly na 5,1 % z březnových 5,19 %, což je nejnižší hodnota od června 2022. Objem nových hypoték bez refinancování dosáhl 18,8 miliardy korun. Počet nových hypoték byl 5212, nejvíce od května 2022. Průměrná hypotéka vzrostla na 3,6 milionu korun. Tento růst je způsoben vyššími cenami nemovitostí, poklesem úrokových sazeb a růstem mezd.

Přidat komentář

Podobné články jako je tento:  

Čína provedla největší snížení hypotečních sazeb v historii
Čína provedla největší snížení hypotečních sazeb v historii

(Aktualizace: 20.02.2024) Čína provedla největší snížení hypotečních sazeb v historii, aby podpořila...

Důchodové spoření a proč nespoléhat pouze na státní důchod
Důchodové spoření a proč nespoléhat pouze na státní důchod

(Aktualizace: 10.05.2024) Ve světle nedávných politických debat a odborných diskuzí o důchodové refo...

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024
Vyplatí se stavební spoření v roce 2024

(Aktualizace: 11.05.2024) Stavební spoření je jedna z nejoblíbenějších forem spoření mezi Čechy, a t...

Nekalé praktiky poskytovatelů nebankovních půjček
Nekalé praktiky poskytovatelů nebankovních půjček

(Aktualizace: 13.10.2023) Poskytovatelé nebankovních půjček se i v dnešní době dopouštějí nekalých p...

Bankovní účet bez poplatků a s bonusem 3000,- Kč po založení u Raiffeisen Bank
Bankovní účet bez poplatků a s bonusem 3000,- Kč po založení u Raiffeisen Bank

(Aktualizace: 20.03.2024) V současné době Raiffeisenbank nabízí výhodnou akci na svůj účet Chytrý. Z...