Co je to banka?

Tomáš Rohlena - 13.09.2023 18:09:47

Co je to banka?

Banky jsou finanční instituce, které se zabývají shromažďováním, zhodnocováním, poskytováním a správou peněz. Banky soustředí volné finanční prostředky, se kterými buď sama obchoduje, nebo je poskytuje dalším osobám ve formě úvěru. Úrok z úvěrů znamená pro banku zisk. Činnost bank je regulována státem prostřednictvím centrálních bank, které rovněž udělují bankovní licence.

Historie bank sahá až do 18. století př. n. l., kdy jako banky sloužily chrámy. V nich lidé spatřovali jistotu, a proto si své peníze ukládali u kněží. K velkému rozvoji došlo poté především ve starověkém Římě. Naopak ve středověké Evropě křesťanství považovalo úrok za hřích, a tak se finančnictví ujali Židé. Banky v dnešní podobě vznikly v období průmyslové revoluce, které si žádalo sofistikovanější přístup k bankovním službám.

Banky jsou buď univerzální, tzn. poskytující širokou paletu služeb, nebo specializované. Banky se mohou specializovat na služby občanům (spořitelny), nebo jde o investiční banky, které poskytují servis firmám. Dále existují exportní banky či rozvojové banky. V poslední době na trh vstoupilo mnoho hypotečních bank.

Kód banky potřebujete vždy, když vyplňujete například bankovní příkaz k úradě, složenku nebo v internetovém bankovnictví. Proto jsme pro vás připravili přehledný seznam kódů bank, které působí na českém trhu.

Internetové bankovnictví začaly banky výrazněji používat na sklonku milénia. Vedle WAP bankingu a telefonního bankovnictví je komunikace s bankou pomocí internetu součástí přímého bankovnictví. Klient si tak může jednoduše zjistit zůstatek na účtu a zadat jednorázové nebo trvalé příkazy k úhradě. Některé banky nabízejí v rámci internetového bankovnictví rovněž sofistikovanější služby, například bezhotovostní platební styk se zahraničím. Pro klienty je internetové bankovnictví pohodlnější, rychlejší a zadarmo a pro banky levnější, neboť šetří náklady na zaměstnance na přepážkách.

Komerční banka je jednou z největších bank, které působí na českém trhu. Komerční banka patří do finanční skupiny Société Générale představující čtvrtou nejsilnější finanční skupinu v Evropě. Komerční banka se specializuje na drobné bankovnictví jak fyzických osob, tak právnických subjektů. Dceřiné společnosti potom nabízejí finanční produkty, jako jsou napříkad penzijní připojištění, stavební spoření, spořebitelské úvěry atd.

Česká spořitelna se může pochlubit nejvyšším počtem klientů a nejdelší tradicí na českém bankovním trhu. Její právní předchůdce – Spořitelna česká – začala svou činnost již v roce 1825. Česká spořitelna se zaměřuje především na drobné klienty, jejichž počet dosahuje 5,3 milionu. Součástí skupiny České spořitelny je oblíbená Stavební spořitelna a Hypoteční centrum.

GE Money Bank je součástí obrovské společnosti, u jejíhož zrodu stálo před sto lety slavné jméno Edison. Samotná činnost General Electric (GE) zasahuje do mnoha nejrůznější oblastí jako například stavebnictví, doprava, zdravotnictví, telekomunikace nebo média. Významná mezinárodní divize GE Money Bank spravuje aktiva ve výši 215 miliard dolarů a ve více než 50 zemích světa zaměstnává na 60 tisíc lidí.

mBank vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2007. mBank je oblíbenou finanční institucí v sousedním Polsku, kde také nabízí daleko více služeb, například pojišťvnictví. U nás mBank zatím umí spravovat osobní a spořící účty, poskytuje spotřební a hypoteční úvěry a vydává kreditní karty s charakteristickým delfínem. Jelikož banka na trhu působí dva roky, postupně portfolio svých služeb rozšiřuje.

ČSOB (Československá obchodní banka) je komplexní a zavedenou značkou na českém bankovním trhu, kde působí již od roku 1964 jako anka pro poskytování služeb v rámci zahraničního obchodu a obchodu v cizích měnách. V současné době má ČSOB banka 246 poboček. Součástí skupiny je rovněž oblíbená Poštovní spořitelna, která provozuje své přepážky na pobočkách České pošty.

Internet banka umožňuje svým klientům přístup k účtům jednoduše přes internet. Prostřednictvím zabezpečených webových stránek si v internet bance může klient provádět nejrůznější finanční operace na svých účtech. Ty se neliší od těch, které lze vyřídit na přepážce banky, ale internet banky jdou ve svých službách ještě mnohem dále. Každá internet banka používá jinou kombinaci služeb a aplikací.

Banky v České republice fungují běžně jako jinde v Evropě i díky tomu, že do největších tuzemských bank vstoupili zahraniční investoři. Banky v České republice se po divokých 90. letech vyprofilovaly jako dobře organizované společnosti se silným finančním zázemím a tím i stabilitou. Šíře nabízených finančních produktů je díky pestrosti tuzemských ústavů poměrně rozsáhlá.

Sdílet na sociálních sítích:  

Buďte první, zatím není komentář pro téma Co je to banka?

Přidat komentář

Podobné články jako je tento:  

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

(Aktualizace: 06.12.2023) UniCredit Bank je jednou ze 4 menších bank na českém trhu. Již po dobu 10 ...

Air Bank a.s.
Air Bank a.s.

(Aktualizace: 06.12.2023) Air Bank je bankou mnoha inovací. Za více než 10 let svého působení si dík...

Citibank Europe plc, organizační složka
Citibank Europe plc, organizační složka

(Aktualizace: 06.12.2023) Citibank je zahraniční bankovní společností, jejíž historie spadá až na za...

TRINITY BANK a.s.
TRINITY BANK a.s.

(Aktualizace: 28.11.2023) Moravský peněžní ústav již sice neexistuje, jeho činnost ale stále vykonáv...

Citfin, spořitelní družstvo
Citfin, spořitelní družstvo

(Aktualizace: 28.11.2023) Citfin je českou společností zaměřenou na podniky obchodující na zahraničn...

Fio banka, a.s.
Fio banka, a.s.

(Aktualizace: 28.11.2023) Fio banka je českou společností, která byla původně založena pouze pro obc...

ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA
ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA

(Aktualizace: 21.11.2023) Česká národní banka je institucí, bez které by bankovní trh na našem území...

MONETA Money Bank, a.s.
MONETA Money Bank, a.s.

(Aktualizace: 21.11.2023) Moneta Money Bank je aktuálně čtvrtou největší bankou v České republice. J...

mBank
mBank

(Aktualizace: 21.11.2023) Jednou z menších bank s přibližně 750 tisíci klientů je polský odštěpný zá...

Komerční banka
Komerční banka

(Aktualizace: 16.11.2023) Na trhu patří Komerční banka mezi dlouholeté stálice již od roku 1990, kdy...

GE Money Bank
GE Money Bank

(Aktualizace: 31.08.2023) GE Money Bank patří mezi největší bankovní ústavy v České republice. Vzhle...

ČSOB
ČSOB

(Aktualizace: 16.11.2023) Jedna z nejúspěšnějších bank působící nejen v České republice je známá spí...

Česká spořitelna
Česká spořitelna

(Aktualizace: 16.11.2023) Česká spořitelna je na českém území vůbec tou nejstarší bankou. Její histo...

Kód banky
Kód banky

(Aktualizace: 06.12.2023) Kód banky potřebujete vždy, když vyplňujete například bankovní příkaz k úr...

Katalog spolehlivých firem
Katalog spolehlivých firem

(Aktualizace: 31.08.2023) Každý z nás občas řeší situaci, kdy potřebuje něco výhodně sehnat nebo ryc...

Internetové bankovnictví
Internetové bankovnictví

(Aktualizace: 31.08.2023) Pomyslným průkopníkem se 4. května 1998 stala Expandia banka (dnes eBanka)...

Internet banka
Internet banka

(Aktualizace: 31.08.2023) Internet banka umožňuje svým klientům přístup k účtům jednoduše přes inter...

Banky v České republice
Banky v České republice

(Aktualizace: 31.08.2023) Bankovní systém České republiky byl před rokem 1989 jednostupňový, kdy na ...

Kurzy měn s českou korunou